INDIE

INDIE
INDIE

Wielu z nas marzy o podróży do Indii. Egzotycznej, baśniowej krainy położonej w południowej części kontynentu azjatyckiego oblanej Morzem Arabskim i Oceanem Indyjskim. To miejsce na świecie wyjątkowe ze względu na wszelką różnorodność czy to narodową, religijna, kulturową jak też cywilizacyjną. Tutaj zamieszkują w wspólnym państwie chrześcijanie, buddyści, Sikowie, dżiniści, muzułmanie … i wyznawcy dwóch milionów innych bogów.

Świat kolorowych Indii kusi przybyszów różnorodnością dźwięków, bogactwem kolorów, zapachami korzennych przypraw. Podróżowanie po Indiach uzależnione jest od pogody i regionu, do którego się udajemy np. Nizinę Hindustańską należy zobaczyć przed okresem upałów (marzec – maj) i pory monsunowej (czerwiec – październik).

INDIE
INDIE

Spędzenie naszego urlopu możemy rozpocząć od pobytu w tzw. ”Złoty Trójkącie Indii” Do tegoż trójkąta zalicza się stolica Nowe Delhi, Agra z mauzoleum Tadź Mahal oraz Dźajpur („różowe miasto Indii”). Następnie udać się na ruiny w Hampi, odkryć tamilskie świątynie Madrasu oraz Maduraju, Kadżuraho. Potem podążyć do miasta Waranasi, wyjątkowego dla samych Hindusów. Miasto to leży nad świętym wodami rzeki Ganges. Tutaj co roku pielgrzymują miliony hindusów by w tym miejscu wyzwolić się z kręgu samsary (kołowrotu narodzin i śmierci).

Wybredni turyści odnajdą w Indiach także najwyższe na świecie łańcuchy górskie i jak też tropikalne wybrzeża. I tak, północ kraju to Karakorum i Himalaje, przez które przebiega jedna z najwyższych przejezdnych przełęczy na świecie – Khardung La. Tam zobaczymy nagie szczyty i buddyjskie gompy, jak też plantacje herbaty na wzgórzach otaczających Dardżyling. Wschód to Kalkuta i bajkowa Orisa. Zachód zaś to Bombaj oraz bajeczne i słoneczne plaże Goa odwiedzane przez turystów ze wszystkich zakątków świata. Południe to Koczi, z enklawą cywilizacji żydowskiej wraz z malowniczym portem. Tam zachwycimy się i zobaczymy w skałach świątynie Adżanty i Ellory.

INDIE
INDIE

Oczywiście same Indie to kontrasty gdzie obok biedy zobaczymy przepych bogactwa, święte miasta, rzeki i krowy, gdzie ujrzymy medytujących ludzi na ulicach i spokój ducha obok wielkomiejskiego gwaru. Indie to wyjątkowa mozaiką społeczeństw, świętych miast i krajobrazów.

Grzegorz Dorobek